Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

30 STY 2018

Wystawa grafiki Katarzyny Kary pt.: "Subiektywność"

 

Galeria Stuki Współczesnej „Elektrownia” zaprasza na wystawę Katarzyny Kary, katowiczanki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydział Artystyczny, kierunek Grafika Warsztatowa.

W obszarze zainteresowań młodej artystki jest ilustracja, komiks, murale i fantastyka. Inspiruje się sztuką prymitywną, tworzy grafiki, wykazując niezwykłą sprawność warsztatową. W technice, jaką jest litografia* - stosuje wiele nabić graficznych uzyskując tym samym przeróżne warianty kolorystyczne dające niezwykłe efekty malarskie. W litografii próbowała wielu technik: rysunku  kredką, malowania tuszem, osso sepii, mokulito (japońska technika druku płaskiego z matryc drewnianych). Tworzy też w technice sitodruku.
W grafice interesuje ją przypadek, niedopowiedzenie ale nade wszystko bawi się kolorem. Wielką wagę przykłada do etapu, jakim jest druk, gdyż uważa go za równie ważny jak etap przygotowania matrycy.

 

W klasycznej litografii rysunek nanosi się zatłuszczającą kredką lub tuszem litograficznym na kamień – gładko wypolerowany lub przetarty ostrym piaskiem, co daje efekt gruboziarnistej faktury na odbitce. Po wykonaniu rysunku powierzchnia kamienia jest zakwaszana słabym roztworem kwasu azotowego i gumy arabskiej. Dzięki temu niezarysowane partie zostają uodpornione na zatłuszczenie farbą – stają się oleofobowe, a zarazem pozostają hydrofilne, czyli przyjmujące wodę. Wtedy właśnie rysunek zwilża się wodą, po czym nanosi się na niego farbę drukową, którą przyjmują tylko oleofilowe – niewytrawione, zatłuszczone wcześniej kredką lub tuszem – fragmenty. Odbitki wykonuje się przykładając zwilżony papier do kamienia stanowiącego matrycę i odbijając na prasie litograficznej, która ze względu na kruchość kamienia skonstruowana jest inaczej niż prasa używana w technikach metalowych.

W grafice artystycznej popularna jest technika zwana ossa sepia polegająca na wykonywaniu rysunku negatywowego na kamieniu.

Niektóre odmiany tej techniki, takie jak kamienioryt czy kwasoryt na kamieniu należą do druku wklęsłego. Techniką litograficzną wykonuje się też matryce na płytach aluminiowych – algrafia i na płytach cynkowych – cynkografia.

 

Prace  Katarzyny Kary  prezentowane będą od 15 lutego  do 25 marca br.
Na wernisaż zapraszamy 15 lutego o  godz. 18.00

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl