Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

07 MAJ 2018

Wernisaż wystawy ceramiki Anny Pałys-Zatorskiej "Przestrzeń oddechu"

 

4 maja odbył się wernisaż wystawy Anny Pałys-Zatorskiej „Przestrzeń oddechu”.

             Artystka od lat zajmuje się ceramiką a swoje prace  prezentuje na wystawach w całej Polsce. Jednocześnie jest popularyzatorką ceramiki wśród najmłodszych. Zajęcia prowadzone przez artystkę są formą terapii zajęciowej ale też sposobem na wyrażanie siebie.  Technika ta daje ogromne  możliwości. Tworzywo nietypowe, momentami nieprzewidywalne ale dające ogromną przestrzeń artystycznej ekspresji.  Dlatego zajęcia przez nią  prowadzone cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

              Uczestnicy wernisażu w bezpośrednim kontakcie z artystką  mogli  bliżej poznać szczegóły jej pracy warsztatowej, dowiedzieć się nieco o modelowaniu w glinie i procesie wypalania.

Ceramika – jest najstarszą -  obok malarstwa naskalnego dziedziną sztuki.  W rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia κεραμικός (keramikos), które pochodzi z kolei od słowa κέραμος (keramos – ziemia, glina).

Obecnie przez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno-niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza, np. spiekanie lub prażenie.

             Historia ceramiki sięga paleolitu. Najstarsze znalezione wyroby datuje się na 13 tys. lat p.n.e., szklane 5–6 tys. lat p.n.e., materiały wiążące (wapno, gips) używane są od 2–5 tys. lat. Ceramikę wytwarzali już Grecy, znana jest kultura pilińska z okresu brązu, jedna
z zespołu kultur mogiłowych, która zajmowała się obróbką ceramiki. Na terenie Polski ceramika stosowana jest od ok. 7,5 tys. lat.

Klasyczny proces produkcji wyrobów ceramicznych polega na dokładnym wymieszaniu odpowiednich surowców (materiały ilaste, skalenie
i kwarc), formowaniu, wysuszeniu i wypaleniu (jednokrotnym lub wielokrotnym).
Proces wypalania odbywa się w piecach: tunelowych, komorowych (ceramika budowlana, sanitarna itp.) Graz w piecach grafitowych
i innych, często o kontrolowanej atmosferze wypalania (ceramika specjalna). Temperatura wypalania mieści się w zakresie od 900 °C (ceramika budowlana), przez 1410°C (porcelana) do 2000 °C (ceramika węglikowa). W wysokich temperaturach zachodzi zjawisko spiekania, w wyniku którego otrzymuje się czerep o pożądanej gęstości, znacznie mniejszej od gęstości surowca, ze względu na usunięcie wody podczas obróbki termicznej. Z reguły  wyroby ceramiczne po wypaleniu pokrywa się szkliwem i poddaje kolejnemu procesowi wypalania uzyskując produkt nienasiąkliwy dla cieczy.

 

Anna Pałys - Zatorska została uhonorowana nagrodą Miasta Będzina, Statuetka im. Jana Dormana za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej za rok 2012.

 

Wystawa „Przestrzeń oddechu“ prezentowana będzie  w GSW „Elektrownia“  do 4 czerwca.

     

                                                                      Zapraszamy.  

Wernisaż wystawy ceramiki Anny Pałys-Zatorskiej "Przestrzeń oddechu" - Fotorelacja

2018-05-07 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć
wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl