Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

12 CZE 2018

Wernisaż wystawy "Zapytaj Mokoszy"

 

9 czerwca w ramach Industriady odbył się wernisaż wystawy „Zapytaj Mokoszy”.  
Temat wystawy został skorelowany z hasłem przewodnim Industriady „Industria jest kobietą”.
Bo o kobietach opowiadają prace prezentowane na wystawie. O kobietach - przez kobiety. Autorki prac zaproponowały wspólne artystyczne przedsięwzięcie. Za patronkę wystawy obrały Mokosz.
 Mokosz – prasłowiańska bogini, strażniczka kobiet, kojarzona z Matką Ziemią troskliwa opiekunka zbiorów i płodności stała się dla autorek przedstawicielką wszystkich pokoleń kobiet.
Przywołanie wspólnej, słowiańskiej, symbolicznej przodkini  pozwoliło autorkom  na analizę kobiecości, roli kobiety w społeczeństwie, w poszczególnych okresach historii w  szerokim  kontekście. Każda z autorek musiała stworzyć „swój” wizerunek Mokoszy – kobiety. Każda z nich rozpatrywała kobiecość  w różnych obszarach, tworzyła swoją Mokosz z innym ładunkiem emocji, w odniesieniu do różnych wydarzeń z historii, w odniesieniu do obrzędowości, gdzie rola kobiety była niezwykle istotna; bo to  kobieta była krzewicielką, kontynuatorką, przekazicielką wiary i tradycji.
           Całość ekspozycji silnie odnosi się do kobiecej wspólnotowości i rodzi refleksję, że aby poczuć na nowo kobiecą  wartość
i sprawczość  wystarczy rozejrzeć się dokoła i  czerpać z doświadczeń kobiet znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Mokoszą jest zatem Twoja prababcia, przyjaciółka czy zupełnie obca kobieta, którą mijasz w drodze do pracy czy na zakupy.
„Zapytaj Mokoszy” odwołuje się także do dawnych tradycji i folkloru i prac zwyczajowo kojarzonych z kobiecym zajęciem: hafciarstwo, bibułkarstwo. Na  bazie tych – zapomnianych niejednokrotnie umiejętności - powstały haftowane manifesty, czy ponadwymiarowa rózga weselna.
Prezentowane prace są też  emocjonalnym powrotem do słowiańskich korzeni oraz panującego wówczas martriarchalnego porządku. Ekspozycja nie skupia się jedynie na postaciach, które odegrały dziejową rolę, podkreśla także niewidzialną i niedocenianą prace kobiet – cichych bohaterek dnia codziennego.  Wystawa łączy tęsknotę za matriarchalnym porządkiem świata ze współczesnym feminizmem.
Autorkami prezentowanych prac są: Agnieszka Bastrzyk,  Katarzyna Balicka, Bogna Burska, Chór Czarownic, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Joanna Kawicka, Anna Maria Karczmarska, Violka Kuś, Karolina Matyjaszkowicz, Katarzyna Mirczak, Elżbieta Niewiadomska, Anna Rulecka, Klaudia Urbanek-Kękuś. Kuratorką projektu jest Ewa Mrozikiewicz.
 GSW ”Elektrownia” zaprasza na wystawę do 31 lipca w godzinach pracy Galerii.

Wernisaż wystawy "Zapytaj Mokoszy" - Fotorelacja

2018-06-12 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć

Wystawa "Zapytaj Mokoszy"

2018-06-13 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć
wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl