Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

17 LUT 2018

Wernisaż wystawy "Subiektywność"

 

W czwartek 15 lutego w Galerii na piętrze  licznie zgromadzeni goście uczestniczyli  
w wernisażu prac Katarzyny Kary. Wystawa nosi tytuł „Subiektywność” i jest zbiorem grafik młodej artystki. Większość z wystawianych prac należy do jej dyplomowego cyklu pod tym samym tytułem (Katarzyna kara obroniła pracę magisterską w 2011 roku).  Na wystawie prezentowane są także prace z cyklu „Miasto” i „Woda” oraz prace wcześniejsze. Króluje litografia barwna.     
„To , co nas otacza i wydaje się należeć do obiektywnej rzeczywistości zmienione zostaje poprzez filtr postrzegania i staje się subiektywne… Echa świata psychicznego nakładają się na obraz prawdziwy. Przedstawione grafiki nie są dosłowną opowieścią o  takich chwilach… Temat subiektywnego postrzegania był inspiracją do moich dalszych poszukiwań plastycznych….”
Opowiadając o swoich doświadczeniach z grafiką, artystka odniosła się bezpośrednio do konkretnych prac. W bardzo obrazowy sposób przedstawiła proces technologiczny towarzyszący powstawaniu poszczególnych grafik. Uczestnicy wernisażu mogli poznać m.in. pojęcia linoryt, drzeworyt , serigrafia, matryca, emulsje światłoczułe,  sitodruk              
                     [technika sitodruku ma bardzo długą historię – wywodzi się z tzw. malowania szablonowego, znanego już w czasach starożytnych. W metodzie tej kluczowa jest matryca tzw. sito. Jest to rama najczęściej aluminiowa na które jest napięta siatka o bardzo drobnych "oczkach". Po nałożeniu emulsji i naświetleniu część oczek w sicie zostaje zasklepiona, natomiast wolne oczka tworzą matrycę. Podczas drukowania, odpowiednia farba jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki za pomocą rakla. Przeciska się ona jednak tylko przez wolne oczka bezpośrednio na powierzchnię drukowaną. W ten sposób powstaje efektowny nadruk]   oraz najbardziej bliska sercu artystki litografia .
Artystka uważa, że proces druku w grafice jest równie ważny co tworzenie matrycy. W procesie twórczym nie stroni od przypadku
i niedopowiedzenia. Efekty można oglądać w GSW „Elektrownia” w godzinach otwarcia Galerii.


Wystawa prezentowana będzie do 18 marca.
                                                                                        Zapraszamy

Wernisaż wystawy "Subiektywność" Katarzyny Kary - fotorelacja

2018-02-17 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć
wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl