Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

14 KWI 2018

Wernisaż wystawy Ryszarda Miłka "Energia pasteli"

 

„Energia pasteli” wystawa prac Ryszarda Miłka.
„Twórczość Miłka obejmuje swym zakresem graficzne formy abstrakcyjne, obrazowe pejzaże miejskie jak i zmysłowe postacie, a wszystkie one stanowią prawdziwą ucztę dla oczu. Jednakże twórczość Miłka zawiera jeszcze głębszy „geniusz”, ponieważ jego obrazy są w rzeczywistości wykonane techniką pastelu olejnego a nie farbą olejną. Podczas gdy niesamowity talent Miłka w operowaniu tym mało popularnym medium prowadzi do tworzenia prac o intensywności i prestiżu obrazów olejnych, jego wybór pasteli nie jest przypadkowy, ponieważ pozwala mu na uzyskiwanie jeszcze głębszych odcieni i niuansów barwy wychodzących poza zakres możliwości nawet najbardziej utalentowanych malarzy”.
                               Helen McFarlane, krytyk sztuki

12 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej” Elektrownia” licznie zgromadzona widownia uczestniczyła w wernisażu prac Ryszarda Miłka.
Ryszard Miłek uprawia głównie malarstwo pastelowe, a także olej, akryl oraz rysunek.  Jest założycielem  i wiceprezesem  Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, jest  także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Stowarzyszenia  Artystyczno – Literackiego w Krakowie. Honorowym Członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Pastelistów NY.
Brał udział w ponad 140 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie, USA , miał ponad 80 wystaw indywidualnych. Jego dzieła znajdują się  w licznych zbiorach prywatnych i publicznych w Polsce, USA (Nowy Jork, Waszyngton, Filadelfia, Minneapolis, Boston), Norwegii, Anglii, Francji, Szwecji, Australii, Austrii, Finlandii, Niemczech i Watykanie. Reprodukcje prac Miłka zamieściły prestiżowe pisma artystyczne takie jak „Saatchi Magazine” czy „Art. Of England”.
Siła twórczości Ryszarda Miłka tkwi w kolorze i świetnej konstrukcji kompozycyjnej. Oglądając jego dzieła dostrzega się, że jest to metafizyczna refleksja nad istotą człowieczeństwa. Prace przepełnione są ekspresją i dynamizmem.
Malarstwo to nie jedyny obszar jego działań i zainteresowań. Był komisarzem prestiżowych wystaw Józefa Czapskiego. Grał w teatrze, projektował scenografie. Był wykładowcą w szkołach plastycznych, publikuje liczne teksty z zakresu krytyki artystycznej  m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dzienniku Polskim” czy „Gazecie Krakowskiej”. Jest autorem tekstów publikowanych w katalogach wielu twórców. Angażuje się w liczne akcje charytatywne (wspiera je swoimi dziełami) : „Chcę pomagać”, „Bliźniemu swemu”, „Ziarnko gorczycy”, „Sursum  Corda” czy Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych a także liczne akcje indywidualne.
„Znakomity kunszt Miłka polega na umiejętności tworzenia enigmatycznych, abstrakcyjnych form i figur z fuzji świetlistych kolorów i niebiańskiej głębi, która przywołuje widza do wejścia, zadziwiając jego zmysły i pobudzając umysł. Jego technika w posługiwaniu się pastelami olejnymi nie ma sobie równych, pozwalając mu na  mistrzowskie wykorzystanie światłocienia” – mówi Maria Gagliardi, dyrektor londyńskiej Gagliardi Gallery i twórczyni Międzynarodowego Biennale Sztuki w Londynie.
Na bezpośredni kontakt z pastelami Ryszarda Miłka Galeria Sztuki Współczesnej  „Elektrownia” zaprasza do 13.05. 2018r.

Wernisaż wystawy prac Ryszarda Miłka "Energia pasteli" - Fotorelacja

2018-04-14 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć
wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl