Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

22 STY 2018

Noworoczny Koncert Kolęd Chór Katedralny "Lutnia" z Sosnowca

 

21 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” wystąpił sosnowiecki Chór Katedralny „Lutnia” pod dyrekcją Ryszarda Młyńczaka z noworocznym koncertem kolęd.   Występowi chóru towarzyszyła narracja dotycząca genezy powstawania kolęd w poszczególnych okresach chrześcijaństwa.              
                        Kolęda -  to pieśń bożonarodzeniowa utrzymana w konwencji ściśle religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, potem komponowana również przez wielu wybitnych kompozytorów. Kolęda w swym pierwszym znaczeniu była pieśnią powitalną
i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Natomiast w rozumieniu pieśni religijnej związanej z narodzinami Chrystusa wykształciła się później, wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa.

Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy nie jest wykorzystywana w nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter. W liturgii Kościoła Katolickiego kolędy wykonuje się od Mszy o północy w Święto Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia) do święta Chrztu Pańskiego (niedziela po 6 stycznia). W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich do święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego).

Legendarnie, autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarsza polska kolęda to "Bądź zdrów, Królu Anielski" z 1424 r. Najsłynniejszą kolędą jest „Cicha noc”, którą przetłumaczono na ponad 300 języków i dialektów. Powstała w roku 1818 w małym austriackim miasteczku w Alpach. Jej autorami byli wikary miejscowego kościoła ks. Józef Mohr oraz jego organista Franz Gruber.
                         Wśród zabytkowych maszyn wybrzmiały tradycyjne kolędy polskie w ciekawych aranżacjach  takie jak: „Dzieciątko”, „Bracia”, „Niech Wesoło”, „Gdy się Chrystus rodzi”. „W żłobie leży” i wiele innych. Nie zabrakło również kolęd góralskich oraz pochodzących z Kościoła Wschodniego kolęd ukraińskich m.in. „Radujetsia”.

Noworoczny Koncert Kolęd Chór Katedralny "Lutnia" z Sosnowca

2018-01-22 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć
wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl