Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

04 WRZ 2018

”Mistyka Septarii” - wernisaż wystawy fotografii Cezarego Tomy

 

29 września miał miejsce – pierwszy po wakacjach – wernisaż. O swoich pracach prezentowanych na wystawie pt. „Mistyka septarii” opowiadał   Cezary Toma.
Cezary Toma jest profesorem nadzwyczajny w Instytucie Biologii Środowiska w Bydgoszczy -  Zakład Karpologii. Zakład Karpologii powstał 1 października 2014 roku w Instytucie Biologii Środowiska Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i jest to jedyny taki zakład
w Polsce. Badania naukowe i działalność dydaktyczna Zakładu Karpologii dotyczy bioróżnorodności owoców i nasion roślin okrytozalążkowych, ich budowy morfologicznej
i anatomicznej, rozwoju ontogenetycznego oraz wykorzystania tych cech w bioindykacji środowiska.

Cezary Toma na co dzień zajmuje się bioróżnorodnością owoców i nasion oraz diagnostyką karpologiczną roślin. Równolegle istotne miejsce w jego działaniach zajmuje fotografia.  Swoje zdjęcia publikował w ilustrowanym magazynie ekologicznym „EKO-STYL” w „Poznaj Świat”, „RAJ”,”PANORAMA”, „NAJ”, „TRYBUNIE LEŚNIKA” i w Biuletynie Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska „PRZYRODA GÓRNEGO ŚLĄSKA”. Publikuje fotografie struktur powierzchni biologicznych z mikroskopów elektronowych skaningowych opatrzone artykułami naukowymi w czasopismach naukowych.

Autor specjalizuje się w fotografii artystycznej struktur przyrodniczych. Poprzez obrazy uzyskane w nietypowym kadrowaniu artysta wyraża siebie, ale fotografia jest dla niego czymś więcej – jest formą medytacji nad pięknem natury, poczuciem więzi z Matka Ziemią, jest Zen fotografią. Percepcja obiektów i struktur daje Cezaremu Tomie energię a umiejętność dostrzegania piękna naturalnych kompozycji, które podziwia – głęboki spokój. Fotografując, jest poza czasem. Sposób prezentacji fotografii powoduje czasem, że efekt końcowy przypomina bardziej malarstwo niż fotografię.

Na podziwianie piękna septarii zapraszamy do 19 września w godzinach pracy Galerii.

”Mistyka Septarii” - wernisaż wystawy fotografii Cezarego Tomy - fotorelacja

2018-09-04 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć
wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl