Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

21 MAJ 2018

"Industrialne piękno Zagłębia" - prelekcja Dariusza Walerjańskiego

 

Szanowni Państwo,

     Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi, organizatorzy Festiwalu Fotografii Industrialnej oraz autorzy wystawy - Stowarzyszenie Miłośników Fotografii serdecznie zapraszają w dniu 23 maja 2018 r. na godzinę 17.00 do Galerii "Elektrownia" w Czeladzi (ul. Dehnelów 45).
O godzinie 17.00 pan Dariusz Walerjański wygłosi prelekcję pod tytułem "Industrialne piękno Zagłębia", jako, że tak nazywa się wystawa wisząca w nietuzinkowej scenerii głównej hali maszyn.
Zapraszamy więc na bogaty "pakiet industrialny": prelekcja +  wystawa + ciekawe wnętrza i zewnętrza miejsca, gdzie to wszystko zaistnieje!

 

     Miło mi poinformować, że nasza wystawa fotograficzna "Industrialne piękno Zagłębia" została zakwalifikowana na Festiwal Fotografii Industrialnej. Przeznaczono dla niej główną halę maszyn w Galerii "Elektrownia" w Czeladzi. Rozpoczęcie Festiwalu odbyło się  w Siemianowicach Śląskich, natomiast wydarzenie czeladzkie będzie podsumowaniem tego Festiwalu. Kuratorem wystawy jest artysta fotografik Zbigniew Podsiadło.

 

Ze wstępu do katalogu towarzyszącego wystawie:

„W spojrzeniu historycznym na przełomie minionych wieków Zagłębie Dąbrowskie było dawnym „industrialnym sercem” Królestwa Polskiego, gdzie mieścił się Zachodni Okręg Górniczy istniejący do 1869 r., następnie w okresie II RP jak i współcześnie region ten jest wciąż ważnym ośrodkiem przemysłowym obok Górnego Śląska w tej części Europy. Śladów tego dziedzictwa przemysłu, specyficznej spuścizny o której należy pamiętać szukali uczestnicy projektu. Kilometry schodzonych przemysłowych korytarzy, czynnych i opustoszałych hal fabrycznych, setki mijanych maszyn, urządzeń i ludzi przy ciężkiej pracy. Specyficzna różnorodność oglądanej industrialnej przestrzeni, barwa kolorów wpadającego światła zmieszanego z ciszą lub hałasem fabrycznej hali. Efekt tej fotograficznej wędrówki po industrialnych zakamarkach zagłębiowskich zakładów przemysłowych został namalowany, narysowany okiem kamery, aby ocalić od zapomnienia
i pokazać, że tacy byliśmy i tacy dziś jesteśmy.  Jak mawiał znany i ceniony fotograf Jerzy Lewczyński „nie mijamy bez śladu, a ślad to właśnie fotografia”. Zaprezentowane podczas wystawy oraz w katalogu fotografie różnych autorów uczą nas otwierać oczy i widzieć nie tylko przedmioty, rzeczy, miejsca i specyficzne krajobrazy, ale piękno zmienności świata. Pamiętajmy jednak, że na fotografiach tych dawnych
i tych współczesnych możemy zobaczyć jedynie czas przeszły dokonany industrialnego piękna Zagłębia”.

 

Dariusz Walerjański

(badacz zabytków, poszukiwacz, historyk, twórca i wieloletni kierownik Międzynarodowego Centrum Badań Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki działającego przy zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu).

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl