Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

03 GRU 2019

GREY ZONE / SEDA ZÓNA / SZARA ZONA / SZARA STREFA

 

 

 Do udziału w projekcie GSW zaprosiła uznanych grafików z Polski, Czech i Słowacji. Jest on efektem współpracy z tak prestiżowymi instytucjami artystycznymi jak: Akademie Umění w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Universitas Ostraviensis (Czechy) i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Szara zona a więc tzw. szara strefa, w jakiej twórcy sytuują rodzaj sztuki, za jaką uważana była dotąd grafika. „Zawsze znajdowała się w szarych strefach i ukształtowała się jako ostatnie klasyczne medium sztuki. W porównaniu z malarstwem, rzeźbą i architekturą nie miała wystarczającego emocjonalnego przełomu, głównie ze względu na swoją formę. Brakowało w niej koloru (jako zjawiska), kinematografii (bliższej architekturze i malarstwu), dużych ekranów i przestrzeni. To nigdy nie było główne medium, a raczej szara strefa” – wyjaśnia zamysł kurator wystawy  Igor Benca, profesor Wydziału Grafiki na Uniwersytecie Ostrawskim. Duch czasu sprawił jednak, że rozwój kulturowo-technologiczny potoczył się w zaskakującym – i fascynującym zarazem – kierunku. I oto właśnie ta „szara strefa” zaczęła być źródłem i tworzywem nowych wizualizacji i rozwoju technologii – grafika przestrzenna 3D, niematerialne matryce, projekty z obszaru VR, AR czy tzw. obiekty hybrydowe poszerzające naszą percepcję w sposób niewyobrażalny jeszcze dekadę temu to już – w dużej mierze - elementy naszej codzienności.

Do projektu  GSW Elektrownia zaprosiła ponad 20-tu utalentowanych i uznanych artystów z Polski, Czech i Słowacji. Na uwagę zasługuje fakt, że prace ich autorstwa,  a także specjalna aranżacja, są dedykowane niepowtarzalnej  postindustralnej przestrzeni Galerii Elektrownia, która fascynuje i inspiruje. Efekty tej estetycznej przygody i spotkania artystów z miejscem będzie można oglądać już od czwartku 12 grudnia br.

Na wernisaż, z udziałem plejady znakomitych twórców, Galeria zaprasza tego samego dnia o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 31 stycznia 2020 r.

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl