Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej "Elektrownia"
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

16 MAJ 2018

Festiwal Fotografii Industrialnej 2018

 

FESTIWAL FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ 2018

 

          21 uczestników i ponad 200 zdjęć, to efekt naboru do czwartej edycji Festiwalu Fotografii Industrialnej, który zbliża się wielkimi krokami. Niebawem, bo już 18 maja 2018 roku, o godz. 18.00 w SCK „Park Tradycji” zlokalizowanym przy ulicy Elizy Orzeszkowej 12 odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu. Od tego momentu przez równy tydzień będzie można oglądać wszystkie prace uczestników w dwóch obiektach znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki – siemianowickim Parku Tradycji oraz Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Festiwal będzie stanowił także dobrą okazją do spotkań, rozmów i dyskusji o dziedzictwie industrialnym oraz o krajobrazie Górnego Śląska.

 

          Wśród uczestników znalazły się osoby z całej Polski. W trakcie festiwalu będziemy mogli obejrzeć prace doskonałych artystów takich jak m.in.: Janusz Wojcieszak (członek nadzwyczajny Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, członek Związku Polskich Artystów Fotografików) z projektem „The Colours of New Industrial Architecture”; Ireneusz Borowski z serią zdjęć ukazującą element śląskiego pejzażu, jaką są wieże szybowe kopalń — ich podobieństwa i różnice; Martyna Strzelczyk z projektem „Przestrzeń niemożliwa. Mechanizm wspomnień” łączącym różne techniki (fotografia, malarstwo, grafika), które przenikają się tworząc nową jakość. Pełna lista uczestników wraz z opisem ich poszczególnych wystaw dostępna jest na stronie internetowej festiwalu pod adresem www.indufotofest.pl.

 

          W nadchodzącej edycji organizatorzy festiwalu przygotowali również dodatkowe niespodzianki. W ramach oficjalnego otwarcia festiwalu odbędzie się koncert projektu muzycznego Dead Factory oscylującego wokół przemysłowych brzmień. Dźwięki kreowane przez Dead Factory można opisać jako minimalistyczny ambient, połączony z surowymi industrialnymi rytmami. Brzmienie projektu przywołuje na myśl ponure pełne korozji i pyłu wizje postindustrialnych krajobrazów, wypełnionych kopalniami, kominami i fabrykami. Muzyka Dead Factory jest zaproszeniem do zimnego świata rdzy, betonu i stali. Ponadto podobnie jak w ubiegłym roku, atrakcją będzie konkurs na najlepszą wystawę IV edycji festiwalu, którą  wskaże jury w składzie: Józef Wolny, Marek Locher oraz Marek Stańczyk.

 

          Natomiast w poniedziałkowe popołudnie 21 maja, o godzinie 17.00 odbędą się pierwszy raz w historii festiwalu warsztaty kolażu, które poprowadzi Martyna Strzelczyk absolwentka Liceum Plastycznego im. Juliana Fałata w Bielsku-Białej oraz Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej w łódzkiej Szkole Filmowej, aktualnie jej doktorantka. Będzie to wyjątkowa szansa na stworzenie własnego i niepowtarzalnego kolażu pod okiem Martyny.

 

          W tym roku nastąpią również małe roszady, gdyż 20 uczestników ulokowanych zostanie siemianowickim Parku Tradycji, a czeladzka Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” oddana zostanie Stowarzyszeniu Miłośników Fotografii w Sosnowcu, którzy wypełnią dostępną przestrzeń swoimi pracami. Dodatkowo w środę 23 maja odbędzie się specjalna prelekcja, którą poprowadzi Dariusz Walerjański, pełnomocnik ds. powołania Międzynarodowego Centrum Dokumentacji Zabytków Poprzemysłowych dla Turystyki, oraz założyciel i przewodniczący Koła Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zabrzu.

 

          Dodatkowo dzień po zakończeniu festiwalu Fotolaboratorium Fotosilesia przygotowała dodatkowy bonus w postaci warsztatów z zarządzania barwą. Warsztaty te dedykowane są osobom, które chcą z fotografii czerpać, jak najwięcej korzyści nie martwiąc się tym czy wydrukowane zdjęcie będzie wyglądać tak, jak prezentowało się na monitorze. Warsztaty są bezpłatne i odbędą się 26 maja o godzinie 10.00 w siedzibie Fotolaboratorium Silesia przy Alei Korfantego 44A w Katowicach (naprzeciwko Spodka).

 

Organizatorami festiwalu są: Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi.

 

 

IV FESTIWAL FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ

EKSPOZYCJA: 18-25.05.2018

 

 • SCK PARK TRADYCJI

Ul. Elizy Orzeszkowej 12

41-100 Siemianowice Śląskie

 

 • GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ELEKTROWNIA

Ul. Dehnelów 45

41-250 Czeladź

 

 

PROGRAM IV FESTIWALU FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ

 

 • 18.05.2018, piątek, godzina 18.00, SCK – PARK TRADYCJI, SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE:

- Uroczyste otwarcie Festiwalu,

- Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą wystawę IV edycji Festiwalu Fotografii Industrialnej,

- Koncert Dead Factory.

 

 • 21.05.2018, poniedziałek, godzina 17.00 SCK – PARK TRADYCJI, SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE:

- Warsztaty kolażu z Martyną Strzelczyk

 

 • 23.05.2018, piątek, godzina 17.00 GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ „ELEKTROWNIA”, CZELADŹ

- Specjalna prelekcja poprowadzona przez Dariusza Walerjańskiego

 

 • 26.05.2018, sobota, godzina 10.00, FOTOLABORATIORUM FOTOSILESIA, KATOWICE
  - Warsztaty z zarządzania kolorem

 

 

WYPOWIEDZI:

 

KRYSTIAN NIEDBAŁ, DYREKTOR ARTYSTYCZNY FESTIWALU FOTOGRAFII INDUSTRIALNEJ:


„Wszystko, co przestało spełniać wyznaczone zadanie, zaczyna umierać śmiercią naturalną. Dla większości osób taki obiekt staje się zwykłym pustostanem, jednakże dla pewnej grupy pasjonatów fotografii staje się on magiczny. Każde pojedyncze pomieszczenie i zakątek takiego miejsca przemienia się w coś zupełnie nowego, gdy starzeje się i ulega coraz większej naturalnej degradacji”.

 

          Jeżeli kojarzysz powyższy tekst, to zapewne jesteś z nami już kolejny rok. Jeżeli jednak powyższy tekst czytasz po raz pierwszy, to zapewne zaczynasz dopiero przygodę z festiwalem. Nic się nie martw! Najważniejsze, że jesteś już z nami.

          Cieszymy się, że temat „industrialu” wciąż jest na topie, bo dzięki temu możemy kultywować pamięć o miejscach, które są nieodłącznym elementem śląskiego krajobrazu i stanowią mocny fundament w jego dziejach. To właśnie dzięki takim osobom jak Ty, pamięć o tego typu miejscach ciągle trwa, niezależnie od tego, czy przekazujesz ją słownie, czy utrwalasz na zdjęciach. Dlatego znajdź chwilę czasu i odwiedź siemianowicki Park Tradycji oraz Galerię Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Będąc w nich, rozejrzyj się dookoła i obejrzyj łącznie ponad 200 prac poświęconych tematyce przemysłowej i poprzemysłowej, którą przygotowało naszych 21 uczestników. Niech ta kolejna edycja przejdzie ponownie do historii, a mamy nadzieję, że zobaczymy się ponownie za rok. Do usłyszenia!”

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

 • Podmiot udostępniający informację: 
 • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
 • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
 • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
 • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl