Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

25 PAŹ 2019

DUCH I SUBSTANCJA - wystawa prac Marii Matyi-Rozpary i Hanny Rozpary

 

"Od 5 listopada br. w GSW Elektrownia będzie można oglądać wystawę Marii Matyi-Rozpary i Hanny Rozpary Duch i substancja.  Tytuł wystawy można potraktować jako recenzję albo przesłanie. Pojęcie duch zazwyczaj odczytywane  jest jako emanacja  absolutu,  ale też synonim  rozumu, który pozwala człowiekowi zbliżać się do prawdy.  Substancja zaś to coś najważniejszego, czasem abstrakt. Bez względu na to, czy sięgniemy do źródeł filozoficznych, czy  też teozoficznych znajdziemy zbliżoną definicję.

Truizmem jest twierdzenie, że z problematyką dotarcia do istoty człowieka, szukania prawdy o nim, jego naturze, pozycji wobec absolutu mierzą się liczni myśliciele, uczeni, ale i artyści. Warto jednak mieć na uwadze, że ci ostatni, pracujący na co dzień zarówno w przestrzeni idei, jak i dotykalnej, a na pewno dostrzegalnej materii uporczywie zmagają się z pytaniem czy może istnieć substancja (forma) pozbawiona ducha, ale i duch pozasubstancjalny. Problem wydaje się być nierozwiązywalny, ale przez to intrygujący, dlatego ciągle podejmowane są nowe próby.

Wystawa zaprezentuje  artystyczny dwugłos. Artystki  różni odniesienie do tradycji chrześcijańskiej lub antycznej, różni materiał -  papier organiczny w jednym przypadku, tworzywa sztuczne lub ich sugestia w drugim. Posługując się różnymi środkami i uzyskując różne formy w  istocie dotykają podobnych obszarów  namysłu nad kondycją człowieka."

 Tekst: Ewelina Sobczyk-Podleszańska

Maria Matyja-Rozpara

Urodzona w Zatorze. Ukończyła Architekturę Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie malarstwa, tkaniny artystycznej i papieru unikatowego.Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Śląskim w zakresie multimediów. Prowadzi działalność artystyczną w dziedzinie malarstwa, papieru unikatowego, instalacji site-specific, rysunku i projektowania. W dorobku ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą a także projekty architektury wnętrz i projekty grafiki użytkowej. W swoich pracach porusza głównie tematy związane z duchowością chrześcijańską. Mieszka i pracuje w Sosnowcu.

  Hanna Rozpara

Ur. w 1990 r. w Sosnowcu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; dyplom w Pracowni Druku Płaskiego w 2014 r. Studiowała na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii w ramach programu ERASMUS. Obecnie jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni druku wypukłego. W swoich realizacjach artystycznych dąży do uzyskania obrazu oddziałującego na widza, pobudzającego intuicyjne, nieracjonalne pokłady świadomości. Porusza szeroko rozumiany temat wojny, kamuflażu, bezpostaciowości i zjawisk chaotycznych. Jej prace wystawiane były na 18 wystawach indywidualnych oraz na ponad 80 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

  Wystawa potrwa do 5 grdnia br.  Na wernisaż, z udziałem Artystek, zapraszamy w czwartek, 7 listopada o  godz.18.00.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl