Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45,
41-250 Czeladź
tel. (32) 263 00 88

Jesteś na: Strona główna / Wystawy / Aktualności

Aktualności

08 LIS 2019

DUCH I SUBSTANCJA - wernisaż wystawy

fot. Bartosz Gawlik

 Jesienne listopadowe dni przestrzenią GSW Elektrownia zawładną dwie niezwykłe artystki Maria Matyja-Rozpara i Hanna Rozpara. 7 listopada otworzyliśmy wystawę ich prac nazwaną „Duch i substancja”. Tradycyjnie Artystki i przybyłych gości powitał Jan Powałka, kierownik GSW. Przypomniał, że to już druga wystawa Marii Matyi - Rozpary w GSW Elektrownia – pierwsza odbyła się w 2016 r. jako wystawa towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Tkaniny  w Łodzi. Podkreślił, że Maria Matyja - Rozpara to postać znana i ceniona w środowisku twórców tkaniny artystycznej. Prezentacje swoich prac za każdym razem przygotowuje z niezwykłą pieczołowitością i namysłem tworząc spójną ekspozycyjną całość, przepełnioną erudycyjnymi nawiązaniami. Ukończyła Architekturę Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie malarstwa, tkaniny artystycznej i papieru unikatowego. Jest absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim w zakresie multimediów. Prowadzi działalność artystyczną w dziedzinie malarstwa, papieru unikatowego, instalacji site-specific, rysunku i projektowania. W swoim  dorobku ma liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą a także projekty architektury wnętrz i projekty grafiki użytkowej.

Hanna Rozpara to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach; dyplom uzyskała w Pracowni Druku Płaskiego w 2014 r. Studiowała na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii w ramach programu ERASMUS. Obecnie jest doktorantką na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni druku wypukłego. W swoich realizacjach artystycznych dąży do uzyskania obrazu oddziałującego na widza, pobudzającego intuicyjne, nieracjonalne pokłady świadomości. Porusza szeroko rozumiany temat wojny, kamuflażu, bezpostaciowości i zjawisk chaotycznych. Mimo młodego wieku ma już spory dorobek twórczy -  brała udział w  wielu wystawach w kraju i na świecie. Jej prace wystawiane były na 18 wystawach indywidualnych oraz na ponad 80 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Puentując prezentację sylwetek obu Artystek Jan Powałka wskazał na emblematyczną cechę wizualną  ekspozycji jaką jest kontrast bieli (prace Marii Matyi-Rozpary) i czerni (część prac Hanny Rozpary).

Maria Matyja – Rozpara, nawiązując do słów Jana Powałki o dwoistości wystawy, którą trafnie oddaje tytuł, zauważyła, ze składa się na nią również artystyczny dwugłos dwóch autorek, a także – prywatnie - matki i córki.  Mówiła o cyklu prac jej autorstwa  związanych z Pasją, jaki można oglądać  w sali głównej Galerii. „Te prace nie są w żadnej mierze obrazoburcze, a wyrastają z głęboko chrześcijańskiej perspektywy - dążę w nich do oddania istoty i głębi zdarzeń pasyjnych z osobistej perspektywy osoby wierzącej” Opowiadała także genezie wyboru papieru organicznego, ręcznie czerpanego jako tworzywa swojej sztuki: „Papier jako pierwotny materiał powstały z obumarłych roślin wydał mi się najodpowiedniejszym tworzywem do oddania tego, o czym chcę opowiadać.” Proces jego wytwarzania to swoista metafora filozofii twórczej artystki jaką jest redukcja naddatków i powrót do rudymentarnych wartości tworzących zrąb chrześcijaństwa.

Hanna Rozpara wskazała, że w swojej twórczości porusza się wokół materii, znaczenia substancji. Dąży do uzyskania obrazu oddziałującego na widza, pobudzającego intuicyjne, nieracjonalne pokłady świadomości. Porusza szeroko rozumiany temat wojny, kamuflażu, bezpostaciowości i zjawisk chaotycznych.

Wystawa prezentuje  artystyczny dwugłos. Artystki  różni odniesienie do tradycji chrześcijańskiej lub antycznej, różni materiał -  papier organiczny w jednym przypadku, tworzywa sztuczne lub ich sugestia w drugim. Posługując się różnymi środkami i uzyskując różne formy w  istocie dotykają podobnych obszarów  namysłu nad kondycją człowieka. – tak  istotę ekspozycji podsumowuje Ewelina Sobczyk-Podleszańska.

Prace obu artystek wyeksponowane są  na 3 kondygnacjach Galerii i razem tworzą spójną, fascynującą i wciągającą widza w szczególny, osobny wymiar opowieść. Warto zwrócić uwagę, że istotę eksponowanych prac znakomicie dopełnia poruszająca muzyka autorstwa Hanny Rozpary.

Wystawę można oglądać do 5 grudnia br. A my zapewniamy, że naprawdę warto!

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Aktualności Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Pyrek Maciej2017-04-20 15:02:26
  • Aktualizacja publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:17
  • Wytworzenie publikacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
  • Zatwierdzenie informacji:Pyrek Maciej2017-04-20 15:40:12
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl