Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Jesteś na: Strona główna / Industriada / INDUSTRIADA 2018 / Podsumowanie 9 czerwca 2018

Podsumowanie 9 czerwca 2018

Przebrzmiały ostatnie akordy Industriady 2018 roku. Gigantyczny, multimedialny pokaz w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku zamknął doroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki, przebiegające w tym roku pod hasłem „Industria jest kobietą”. Jako, że nadal spotykamy się z pytaniem „co to ta Industriada?” (pytanie to zadają także mieszkańcy naszego miasta) wyjaśniamy: Industriada to coroczne święto i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to największy jednodniowy (każdego roku jeden obiekt typowany jest do uroczystości tzw. „rozruchu maszyn” i ten obiekt świętuje przez dwa dni) festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywa się co roku w czerwcu na terenie województwa śląskiego w obiektach należących do Szlaku Zabytków Techniki, od 2013 r. również w tzw. „obiektach zaprzyjaźnionych”. W trakcie Industriady promuje się kulturę industrialną jako wyróżniający atrybut regionu i atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego. Pomysł Industriady został zainspirowany niemieckim wydarzeniem o nazwie „ExtraSchicht”, organizowanym od 2001 roku w Zagłębiu Ruhry.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia od 2010 roku należy do Szlaku Zabytków Techniki i rokrocznie włącza się w obchody tego Święta. W 2016 roku w  Elektrowni” miał miejsce „rozruch maszyn”. 9 czerwca hasło „Industria jest kobietą” przewijało się także w murach Galerii i na parkingach otaczających budynek. Słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom przez cały dzień. W tym dniu można było zwiedzić z przewodnikiem „Elektrownię”, poznać historię tego miejsca, usłyszeć opowieści o maszynach, pracujących nieprzerwanie od 1903 roku do chwili „wygaszenia” kopalni czyli do 1996 roku. Entuzjaści czeladzkiej historii i „postindustrialnych  klimatów” mogli z przewodniczką - historyczką z Muzeum Saturn, odwiedzić osiedla robotnicze w Czeladzi i na Piaskach, posłuchać o historii tych miejsc oraz poznać losy „kobiet z Saturna”, które przez lata budowały dobrobyt tego miejsca i były przykładem łączenia ról żon, matek z rolami społeczniczek. Jednocześnie na terenie Galerii kolportowana była jednodniowa gazeta robotnicza „Na Saturnie” z ciekawymi artykułami i archiwalnymi zdjęciami nawiązującymi do hasła przewodniego „Industriady”.

Do tematu dnia nawiązywała także wystawa malarstwa intuicyjnego „Kobieta śląska ostoją tradycji i obrzędów”, prezentowana w ramach Art Naif Festiwal. Na wystawie zaprezentowane zostały prace zabrzańskiej grupy „Obsydian” oraz prace z kolekcji „Barwy Śląska” Stanisława G. Trefonia. Prace te można będzie oglądać w GSW Elektrownia do 31 lipca.

Dorośli i dzieci uczestniczyli w warsztatach muzycznych „To ludzie tworzą ziemię” - forma muzycznego storytellingu oraz w warsztatach plastycznych „Uwijcie mi rózgę”, nawiązujących do folkloru Zagłębia, w czasie których uczestnicy z krepiny i wielu innych materiałów wykonywali obrzędowe rózgi, będące osobistym amuletem. Miłośnicy igły i nici mogli wyhaftować swoje emocje na warsztatach plastycznych towarzyszących wystawie "Zapytaj Mokoszy".

Obchody Industriady uświetnił koncert Czeladzkiej Górniczej Orkiestry Dętej, która nieprzerwanie kontynuuje tradycje kopalnianych orkiestr górniczych, mimo likwidacji kopalni.

Na dzieci czekało także mnóstwo innych atrakcji: kolorowe dmuchańce, gdzie można było wyszaleć się do woli oraz Maszynoland - miejsce atrakcyjnej rozrywki intelektualnej.

Czeladzki zespół Misz Masz przygotował piękny, pełen poezji, wdzięku i gracji pokaz tańca z elementami baletu a występ zespołu Hip Hop eksplodował dynamiką i energią młodości.

Na odwiedzających Galerię czekały nie tylko atrakcje „dla ducha”, ale też i „dla ciała”. Czeladzki restaurator serwował posiłki kuchni robotniczej.

Owacjami zakończył się kolorowy, pełen niezwykłych pomysłów Industrialny pokaz mody teatru Gry i Ludzie. Modelki zaprezentowały piękne, bardzo plastyczne stroje zaprojektowane przez studentki Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Dodatkową atrakcją był fakt, że niektóre modelki prezentowały swoje kreacje z wdziękiem i gracją paradując na szczudłach. Pokazowi towarzyszył zabawny, nawiązujący do Kobiety-Industrii komentarz. Po pokazie modelki zostały wśród uczestników Industriady i pozowały do wspólnych zdjęć.

Na scenie swoje utwory zaprezentował zespół „Reggae Machine”, młody zespół tworzony przez doświadczonych, od wielu lat koncertujących muzyków. Rytmiczna muzyka rozbrzmiewała w cieniu kopalnianych kominów wprowadzając słuchaczy w przyjemny, wakacyjny nastrój.

Zwieńczeniem uroczystości był wernisaż wystawy „Zapytaj Mokoszy” przygotowanej specjalnie na Industriadę i podkreślający element kobiecości przewijający się od rana przez Elektrownię. Tak zakończył się intensywny, pełen atrakcji dzień.

Na kolejną Industriadę zapraszamy za rok.

INDUSTRIADA 2018 w Czeladzi - Fotorelacja cz.1

2018-06-12 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć

 

INDUSTRIADA 2018 w Czeladzi - Fotorelacja cz.2

2018-06-12 00:00:00

Kategoria: Galerie Zdjęć

Redakcja strony: Podsumowanie 9 czerwca 2018 Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2018-06-16 20:06:57
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-16 15:00:56
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-16 15:00:52
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-16 15:00:52
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl