Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Jesteś na: Strona główna / Industriada / INDUSTRIADA 2017 / Podsumowanie 10 czerwca 2017

Podsumowanie 10 czerwca 2017

W sobotę 10 czerwca w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia odbyła się kolejna edycja Industriady. To najważniejsze święto Szlaku Zabytków Techniki, więc przygotowania trwały już od kilku miesięcy.

Prace wewnątrz Galerii zakończyliśmy w piątek, natomiast od rana wokół Elektrowni rozpoczęły się przygotowania do imprez plenerowych. Pracownicy Służb Miejskich rozstawiali namioty, montowali  scenę, na trawniku „zakwitły” kolorowe dmuchańce a pod kominami rozstawiały się food trucki. Galeria otworzyła swe podwoje o godzinie 11:00. Można było zwiedzić obiekt, obejrzeć wystawę zdjęć Marka Lochera pt. „Człowiek i maszyna”, poczytać wydaną specjalnie na tą okazje jednodniówkę „Na Saturnie”. Wydanie specjalne informujące o życiu kopalni i jej pracowników.

Niestety aura spłatała nam figla. Industriadę rozpoczęliśmy w strugach deszczu. Wydawało się, że wszystkie przygotowania, obejmujące także wydarzenia plenerowe zakończą się niepowodzeniem. Przed godziną 14:00 wewnątrz Galerii zaczęli gromadzić się rodzice z dziećmi – uczestnicy  warsztatów tworzenia lamp „Industrialne światło” przygotowanych  przez Zamek Cieszyn a prowadzonych przez Joannę Pastusińską i Łukasza Jaworskiego. Chętnych było więcej, niż miejsc. W ruch poszły nożyczki, spraye, kleje. Cztery edycje warsztatów zgromadziły komplet uczestników a po każdej z nich można było zaobserwować rozradowane dzieci, dumnie niosące efekt swojej pracy, czyli wykonaną własnoręcznie lampę. Tymczasem ok. godziny 15:00 pojawiło się słońce i nuta nadziei, że pogoda ściągnie Czeladzian. I tak się stało. Pogodne niebo zostało z nami do końca dnia a do akcji wkroczyli pracownicy Galerii i wolontariusze. Dźwięki orkiestry górniczej ściągnęły mieszkańców Czeladzi na teren GSW Elektrownia. Równolegle odbywało się tu kilka imprez. Dla dzieci przygotowaliśmy „Maszynoland” czyli 9 stanowisk w konwencji industrialnych zadań do wykonania. Dzieci przy pomocy prostych urządzeń mogły wykonać mnóstwo zadań, związanych z odwodnieniem kopalni, bezpiecznym przeprowadzeniem „górnika” przez sztolnie, mogły dokonać „przeładunku” stempli do zabezpieczenia chodnika kopalni itp. Oblegane – jak zwykle - były dmuchańce, a dorośli mogli wziąć udział w interaktywnej grze „Tropem ikon dizajnu”.

Następnie wkroczył do akcji Lufcik na korbkę, grupa aktorów i animatorów, którzy w połączeniu z graną na żywo muzyką formacji STC wykonali energetyczny pokaz włączając dzieci do zabawy. Potem na scenę wyszli muzycy formacji Pieniądze, STC oraz RBM z żywiołowymi utworami. „Fabryka dźwięków, energii i mocy” to krótkie podsumowanie ich koncertów. Ten żywiołowy  występ ściągnął na teren Galerii parę młodą, z restauracji naprzeciwko, gdzie odbywało się wesele. Młodzi odtańczyli taniec w rytm muzyki a następnie sfotografowali się z muzykami. Początek ich wspólnej drogi już na zawsze przez tych młodych ludzi kojarzony będzie z Industriadą.

Zwieńczeniem tego dnia był występ Teatru Fuzja. Po zmroku, przy wygaszonych lampach rozpoczęli pokaz paradą „białych kołnierzyków”, której towarzyszyła elektroniczna muzyka i wprowadzające niepokój refleksy świetlne. Widzowie towarzyszyli aktorom pod scenę zbudowaną na parkingu na wprost Cechowni. I tu rozpoczął się spektakl oparty na motywach powieści Marca Elsberga „Blackout”,  opowiadający o świecie, w którym pewnego dnia następuje nagła przerwa w dostawie prądu. Specjaliści taką sytuację określają mianem: blackout. Świecie tak bardzo uzależnionym, że w obliczu braku podaży dochodzą do głosu najniższe instynkty i zdobycie maleńkiej baterii czy akumulatora okupione jest niejednokrotnie życiem. Dynamiczna gra aktorów, steampunkowa konwencja spektaklu, towarzysząca mu muzyka to niezapomniane widowisko. Steampunk to nurt stylistyczny w kulturze (literatura, film, komiks, moda), odmiana fantastyki naukowej. Nazwa pochodzi od słowa „steam” czyli pary i nawiązuje stylistyką, estetyką i techniką do maszyn parowych „epoki pary”. Technika otaczająca bohaterów oparta jest na mechanice... Akcja utworów steampunkowych przeważnie rozgrywa się w epoce wiktoriańskiej – erze rewolucji technicznej, wieku pary (stąd nazwa gatunku: steam, ang. – para). Steampunk nawiązuje do twórczości ojców fantastyki: Juliusza Verne’a, Herberta George’a Wellsa czy Marka Twaina.

Spektakl świetnie wpisał się w tematykę i klimat  tego dnia i był doskonałym podsumowaniem Industriady.

Na kolejną odsłonę zapraszamy za rok!

Poniżej przdstawiamy kilka galerii z tego dnia:

Teatr Fuzja ze spektaklem "Blackout"

2017-06-13 13:42:58

Kategoria: Galerie Zdjęć

"Industrialne światło" - warsztaty tworzenia lamp

2017-06-13 14:06:40

Kategoria: Galerie Zdjęć

Koncert Czeladzkiej Orkierstry Górniczej

2017-06-13 14:34:36

Kategoria: Galerie Zdjęć

Maszynoland

2017-06-13 14:38:24

Kategoria: Galerie Zdjęć

"Człowiek i maszyna" - Wystawa fotografii Marka Lochera

2017-06-13 15:31:43

Kategoria: Galerie Zdjęć

Warsztaty kuglarskie z Lufcik na korbkę

2017-06-13 15:40:38

Kategoria: Galerie Zdjęć

Warsztaty taneczne z Lufcik na korbkę

2017-06-13 15:41:10

Kategoria: Galerie Zdjęć

Zwiedzanie

2017-06-13 15:58:47

Kategoria: Galerie Zdjęć

Redakcja strony: Podsumowanie 10 czerwca 2017 Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2017-06-13 12:24:35
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-16 13:19:55
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-16 13:19:53
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-16 13:19:53
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl