Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Lista aktualnosci

28 SIE 2020

Tomasz Wenklar: WIELE TWARZY

 

Tomasz Wenklar to artysta rzeźbiarz  należący do najbardziej rozpoznawalnych twórców swojego pokolenia. Jest autorem założeń pomnikowych, rzeźb plenerowych, rzeźb nagrobnych, tablic pamiątkowych i statuetek. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. W swojej pracy sięga po różnorodne tworzywo – m.in.  kamień, drewno, glinę, brąz -  co przynosi intrygujące efekty estetyczne. Jego artystyczne realizacje można oglądać w przestrzeni publicznej wielu miast.

Co ciekawe, na ulicach Czeladzi znajdziemy trzy obiekty artystyczne autorstwa Tomasza Wenklara. Są to: popiersie Tadeusza Kościuszki w parku jego imienia, rzeźba portretowa Wojciecha Kilara oraz tablica pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O uprawianym przez siebie gatunku sztuki  mówi tak: „Rzeźba to pojedynek szermierzy. Patrzysz na czyjeś dzieło i podziwiasz cięcia. Są unikatowe jak linie papilarne.” Wystawa „Wiele twarzy” to iście emblematyczny przykład tej obserwacji.

Z powodów epidemicznych wiosną tego roku prace Tomasza Wenklara można było oglądać „wirtualnie” na stronie GSW Elektrownia. Od 1 września prezentujemy je w realnej przestrzeni wystawienniczej, co jest nie do przecenienia w percepcji sztuki przestrzennej, jaką jest rzeźba. Ekspozycja jest owocem fascynacji artysty wielością - tytułowymi twarzami osób ze świata szeroko pojętej historii i kultury. Znajdziemy m.in. popiersia i płaskorzeźby przedstawiające takie postaci jak Stefan Batory, Ignacy Paderewski, Stanisław Moniuszko, Józef Piłsudski,  Wojciech Kilar, Jimi Hendrix, Ryszard Riedel. Osobny wątek stanowi tematyka religijna z przedstawieniami św. Jana Pawła II czy św. Teresy z Kalkuty.

Wystawę będzie można oglądać w GSW Elektrownia od 1 września do 2 października, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl