Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Lista aktualnosci

09 CZE 2020

Zbigniew Bury/Alex Johanson: ROZPOZNAWALNI/ZAMASKOWANI - malarstwo, rzeźba, ceramika

Zbigniew Bury to artysta, którego obszarami działania są malarstwo, rzeźba i ceramika. Jego twórczość jest rozpoznawalna dzięki konsekwentnie poruszanej tematyce, wypracowaniu charakterystycznego języka artystycznego powstającego przez stopniowe upraszczanie form, geometryzację, którą cechuje swoboda, deformacja czy nawet wykoślawienie poszczególnych elementów.

Od 1995 r. fascynuje i inspiruje go tematyka czeczeńska. Owocem stała się wystawa w galerii Miejsce w Cieszynie. Artysta pokazał tam sugestywne obrazy świata przepełnionego bólem i ludzką traumą. Wątek ten kontynuował podczas wystawy w galerii Ro/ą/mb  w Andrychowie zatytułowanej "Parcie na Wschód".

W roku 1997 został zaproszony do wzięcia udziału w 3-ciej  edycji Eigenart "Kunst Findet Kunst" –  corocznych międzynarodowych targach artystycznych  w Monachium. Zaprezentował tam prace poświęcone kwestii  wolności w krajach postkomunistycznych.

Artysta zajmuje się także rzeźbą i ceramiką. Co ciekawe, prowadzi podwójne życie artystyczne -  Alex Johanson to jego twórcze alter ego. Obrazy i rzeźby, które podpisuje własnym nazwiskiem, pokazują bardziej stonowaną część jego natury. Proste w formie, mocno zgeometryzowane  niosą filozoficzne przesłanie. Jako Alex Johanson pokazał, że sztukę można też traktować z przymrużeniem oka zaczął malować i rzeźbić groteskowo zdeformowane postaci ludzkie lub zwierzęce, nierzadko sytuując je w erotycznych kontekstach. Te swoiście frywolne dzieła wyzwalają wśród oglądających całe spektrum reakcji -  od estetycznego odrzucenia po autentyczny zachwyt.

Tworząc pod dwoma nazwiskami, Zbigniew Bury wypracował dwa całkowicie różne style, oba niezwykle charakterystyczne. Udowodnił w ten sposób, że prawdziwy artysta nie stawia przed sobą żadnych ograniczeń i nie musi zamykać się w ramach określonej maniery twórczej. Owszem, powinien mieć łatwo rozpoznawalny styl, ale dlaczego tylko jeden?

Edyta Łepkowska

 Ostatnie prezentacje prac  artysty, które odbyły się w 2020 r. to:

Wystawa poplenerowa w Kijowie
Wystawa  w Andrychowie 
Wystawa indywidualna w Jaworznie

Wystawa prac Zbigniewa Burego „Rozpoznawalni/Zamaskowani” w GSW Elektrownia  organizowana jest w ramach programu kolejnej edycji Art Naif Festiwal. Odbywa się on od 2008 r. i jest jedynym w Polsce oraz największym w Europie międzynarodowym festiwalem sztuki naiwnej, podczas którego prezentowane są prace artystów nieprofesjonalnych z całego świata.

W GSW Elektrownia będzie można ją oglądać do 18 sierpnia br.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl