Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Lista aktualnosci

26 MAR 2020

"CZTERY DEKADY " - zapraszamy na wirtualne zwiedzanie wystawy malarstwa Jacka Szaleńca

 

WYSTAWA MALARSTWA JACKA SZALEŃCA ,,CZTERY DEKADY”

 

JACEK SZALENIEC – ur. 04.11.1960 w Chorzowie. Absolwent AWF w Katowicach. Miłośnik sportu – w młodości był piłkarzem, potem trenerem piłki nożnej, wreszcie nauczycielem wychowania fizycznego. Jednakże od najmłodszych lat pasją i przygodą jego życia jest malarstwo. Jest samoukiem – „studiuje” malując, eksperymentując w zaciszu swojej pracowni. Tworzy od 40 lat, ale dopiero od kilu dzieli się swoją sztuką z szerszym gronem odbiorców. Ma w swoim dorobku 5 wystaw indywidualnych oraz około 40 wystaw zbiorowych. Od 2012 roku jest członkiem Chorzowskiej Grupy Plastycznej ,,KRAJCOK 12”. J. Szaleniec ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień w konkursach twórczości plastycznej. Najważniejsze nagrody to: Grand Prix w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Art Passion w Dąbrowie Górniczej w roku 2018 oraz Grand Prix w Świętochłowicach w Przeglądzie Sztuki w roku 2019. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

 Cztery dekady, tysiące godzin spędzonych w pracowni, setki namalowanych obrazów i wciąż to samo nienasycenie, to ekscytacja, to magiczne doznanie zadając pierwszy sztych pędzlem na śnieżnobiałej powierzchni i ta świadomość, że w tym działaniu wszystko zależy tylko od ciebie. Czterdzieści lat niezwykłej przygody, poszukiwań, odkryć, eksploracji własnej wyobraźni. W tak długim okresie moje malarstwo oczywiście ewoluowało, poznawałem kolejne techniki, doskonaliłem swój warsztat, podglądałem mistrzów, fascynowałem się różnymi kierunkami w sztuce. W pewnym momencie zrozumiałem jednak, że cała ta wiedza ogranicza mnie, ogranicza swobodę myśli, wyobraźnie, kreatywność. Postanowiłem zresetować swoje malarskie doświadczenia, porzuciłem dotychczasowy sposób malowania, zaufałem swojej intuicji i wyobraźni. I tak od kilkunastu lat realizuję swoją osobistą wizję plastyczną, malując obrazy we własnych autorskich technikach. Dzisiaj w swoim malarstwie nie kieruję się żadnymi zasadami, które mogłyby mnie niepotrzebnie ograniczać. W procesie twórczym wykorzystuję szeroki asortyment farb od klasycznych akryli, temper, akwarel po eksperymenty z bejcami, farbami ,,przemysłowymi”, sprayami. Ostatnio wzbogacam swoje prace w wiele innych materiałów i tworzyw: pasty strukturalne, papier, tektura, żywica epoksydowa. Dzięki temu te obrazy często bliższe są formie kolażu bądź asamblażu. Wielość warstw wynikająca z faktu wykorzystania zróżnicowanych materiałów sprawia, że proces twórczy ulega wydłużeniu pozwalając jednocześnie na dopracowanie końcowego efektu. Ale lubię też technikę informel – rozlewająca się farba tworzy ciekawe kompozycję, których wyglądu często nie trzeba zanadto modyfikować. Można pozwolić sobie wówczas na pełną improwizację. W całym procesie tworzenia najmniej jednoznacznym momentem jest dla mnie ostatnio określenie czy obraz można już uznać za skończony, ciągle dostrzegam coś co można by jeszcze poprawić. Staram się wychodzić poza tradycyjny sposób ekspresji malarskiej, bardzo indywidualnie traktuję formy i faktury, korzystam z własnej inwencji warsztatowej rozszerzając środki ekspresji na własne potrzeby. Kreatywność to poszukiwanie i zadawanie kolejnych pytań. Aby móc się rozwijać trzeba ciągle rozszerzać pole widzenia, walczyć z rutyną. Od dawna zależało mi aby moje obrazy miały charakterystyczną osobistą pieczęć by były rozpoznawalne bez sygnatury. Myślę że z czasem udało mi się wypracować swój własny styl, pewną charakterystyczną odrębność.

 Jacek Szaleniec

 BIOGRAM

 Przez długi czas nie wiedziałem, że Jacek maluje, znaliśmy się nieźle a On nigdy o tym nie wspomniał. Kilka lat temu oglądałem wystawę grupy „Krajcok 12”, sporo prac różnych stylistycznie, wykonawcy w dużej części znajomi i spotkanie raczej towarzyskie. Mam tak, że dopiero po jakimś czasie zaczynam analizować doznania i okazało się, że prace Jacka są tym czymś. Były to pełne harmonii abstrakcje, do tego porządnie wykonane. Można by powiedzieć, że to banalne ale dla mnie rzetelność w malarstwie jest bardzo ważna, oczywiście nie zawsze przekłada się na emocje ale stanowi bazę pracy artysty.

 Jest potwierdzeniem poważnego podejścia do wykonywanej pracy, pozwala ją kontrolować. Stylistyka prac Jacka się zmienia, obraz staje się realistycznie fabularny i w końcu surrealistyczny. Oglądanie tych prac przypomina słuchanie muzyki. Jest fraza, dominujące akcenty, liryka. Aura przypominająca odległe, bukoliczne plany obrazów Brueghla, czy najlepszych prac Dudy-Gracza, kojarząca się z łagodną tonacją g-moll, czasem jednak, jak w obrazie „Skarby Azteków” zakłócona groźnym, zwielokrotnionym brzmieniem akordu E-dur, kończącego najważniejszą podobno rockową płytę wszech czasów.

 Obrazy Jacka zachęcają do ciągłego odkrywania ich na nowo i przy każdym kolejnym kontakcie gwarantują nowe doznania. Płaszczyzna pokryta farbą staje się mapą, po której można wędrować w dowolnym kierunku. Malarz nie pozwala się sobą znudzić, nagromadzenie szczegółów daje możliwość wyboru interpretacji. Bo pod autorskim określeniem „technika własna” kryje się przebogata kombinacja tradycyjnych technik malarskich i nowoczesnych metod obrazowania – od malarstwa materii, po fotorealizm, od woali Helen Frankenthaler do pop-artu spod znaku Hipgnosis, podkreślić jednak należy, że obrazy Szaleńca to, podobnie jak u Rene Magritte’a „malowane collages”. Jak tamten surrealista, Jacek łączy elementy znane z codziennego doświadczenia z tajemnicą na wpół opowiedzianych historii. Oglądając jego ostatnie prace przyłapałem się na szukaniu fragmentów tła, nie kluczowych akcentów tematycznych ale właśnie drobiazgów przy krawędzi płótna. Tu nie ma żadnych niedociągnięć, nic nie jest zostawione przypadkowi, wszystko jest poukładane, podobnie jak u wspomnianego wcześniej belgijskiego mistrza. Ta odpowiedzialność za wykonywaną robotę pozwala wierzyć w uczciwość artysty wobec widza.

 Piotr Pilawa

 Serdecznie zapraszamy na wirtualne zwiedzanie!

http://www.galeria-elektrownia.czeladz.pl/aktualnosci/galeria-zdjec/idg:124

 

 

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl