Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Lista aktualnosci

21 LUT 2020

Wernisaż wystawy rysunku Wojtka Kowalczyka

Wojtek Kowalczyk: wernisaż wystawy rysunku 20.02.2020

 

Wernisaż miał wyjątkową formułę – wplecione weń zostało spotkanie z Eligiuszem Dymowskim -  wykładowcą teologii pastoralnej, poetą, krytykiem literackim, franciszkaninem, którego wiersze tłumaczone są na kilkanaście języków.

Wojtek Kowalczyk, jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, ilustratorem, artystą niezależnym. Najważniejsze dziedziny jego twórczości to rysunek i malarstwo. Zrealizował wiele, różnorodnych  gatunkowo, projektów m.in. dokumentację graficzną wnętrza Kopalni Soli w Wieliczce, zajmował się też rysunkiem prasowym („Dziennik Polski”, „Home Market”). Choć sam lubi mówić o sobie  jako o rzemieślniku sztuki, w sposób mistrzowski posługuje się piórkiem. Regularnie wystawia swoje prace w kraju i za granicą. Ilustruje też tomiki poezji i właśnie jego ilustracje do wierszy Eligiusza Dymowskiego zawartych w książce pt. „Pęknięta struna świata” stały się inspiracją do artystyczno-poetyckiej konwencji wieczoru w GSW Elektrownia. Obaj – zaprzyjaźnieni zresztą – twórcy opowiadali o widzeniu świata, ulotnych wrażeniach postrzeganych z dwóch perspektyw artystycznej wrażliwości i ekspresji  jakimi są sztuka i poezja. Mówili o swojej osobistej percepcji obrazu, zauroczeniu nim, a także genezie powstawania wspólnej książki. „Niezwykle sobie cenię, że możemy z Wojtkiem wspólnie wyrazić nasze wrażenia, odczucia tego, co nas otacza. Obraz jest wielką inspiracją do tego, aby zatrzymać emocje zapisane w słowie, a najlepszym dopełnieniem mojej poezji jest właśnie wyobraźnia Wojtka.” – mówił Eligiusz Dymowski.

Wojtek Kowalczyk określił przestrzeń Galerii Elektrownia jako miejsce prawdziwie magiczne. „Dzięki zamieszkującej tu sztuce te niezwykłe i piękne maszyny ożywają, zyskują swój nowy niepowtarzalny sposób istnienia.” – powiedział na zakończenie oficjalnej części spotkania. Po niej uczestnicy udali się na dolny poziom Galerii, którą zaanektowały mistrzowskie, precyzyjnie wykonane piórkiem, rysunki artysty.

Wystawa potrwa do 22 marca br.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl