Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Lista aktualnosci

15 LUT 2020

Ogólnopolska akcja POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY

 

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia to zjawiskowa przestrzeń z niezwykłą historią. Budynek dawnej centralnej stacji elektrycznej funkcjonującej w latach 1904-1996 w strukturze ówczesnej Kopalni Węgla Kamiennego „Saturn”, urzeka swą zabytkową architekturą i klimatem przeszłości. Jest wzniesiony z cegły na planie prostokąta. Wzrok odwiedzających przyciąga okazała wieża z otworami strzelniczymi, nawiązująca do obronnej architektury gotyckiej. Zachwyca nie tylko znakomitą architekturą. We wnętrzu zobaczymy, zachowane w doskonałym stanie, oryginalne maszyny i urządzenia byłej elektrowni – turbiny, pulpit sterowniczy czy potężne koło zamachowe. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe mozaikowe posadzki wykonane na początku XX w.

 

Po rewitalizacji, dzięki pozyskanym z Unii Europejskiej środkom, powstała nowa, fascynująca przestrzeń wystawiennicza – mieści się tutaj Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia, która rocznie organizuje ponad 15 wystaw indywidualnych i zbiorowych ilustrujących dorobek twórczy zarówno artystów posiadających status profesjonalnych, jak i zaliczanych do nurtu sztuki naiwnej.

 

Galeria współpracuje między innymi z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Krakowie, Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego z siedzibą w Cieszynie, Związkiem Polskich Artystów Plastyków w Katowicach, Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski czy Art Naif Festiwalem w Katowicach.

 

Rok 2014 przyniósł dwa wyróżnienia nie do przecenienia w społecznym odbiorze rangi obiektu: otrzymał on Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii „Najlepsza przestrzeń publiczna 2014 roku” oraz zdobył tytuł SUPERJEDNOSTKA – nagrodę w plebiscycie organizowanym przez katowickie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Metropolii Górnośląskiej „Moje Miasto” za najlepszą realizację architektoniczną w regionie.

 

Od 2010 r. zabytek znajduje się na prestiżowej liście Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a Galeria uczestniczy w związanych z nim projektach artystycznych, z których flagowym jest coroczna Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki.

 

Od września 2016 r. Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia funkcjonuje w ramach struktury organizacyjnej Muzeum Saturn w Czeladzi.

 

W tym roku obiekt po raz drugi bierze udział w akcji POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ –WEEKEND ZA PÓŁ CENY.

 

Uwaga! Wstęp do wszystkich naszych przestrzeni nie podlega żadnej opłacie. Nie przegapcie tego adresu. Zapraszamy!

 

GSW Elektrownia jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:00.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl