Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Bolesława i Władysława Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88

Lista aktualnosci

13 GRU 2019

wernisaż wystawy GREY ZONE / SEDA ZÓNA / SZARA ZONA / SZARA STREFA-

GREY ZONE / SEDA ZÓNA / SZARA ZONA / SZARA STREFA- wernisaż wystawy 12.12.2019

 

Rok wystawienniczy GSW Elektrownia zakończyła z  międzynarodowym rozmachem.

W otwartej 12 grudnia odbył się wernisaż wystawy, w której  uczestniczy   26-ciu artystów z Czech, Słowacji i Polski, a jest ona owocem współpracy GSW Elektrownia z Akademie Umeni w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Universitas Ostraviensis (Czechy) oraz Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy Galeria ma przyjemność pokazać prace uczestników jednej z najbardziej prestiżowych imprez uznanych w świecie współczesnej sztuki – tegorocznej 58-ej edycji Biennale Sztuki w Wenecji. Są wśród nich: Jakub Cikała, Darek Gajewski, Andreas Guskos, Arek Marcinkowski, Tomasz Wendland, Zbynek Janacek i Marek Sibinsky.  Łącznie w GSW Elektrownia możemy zobaczyć prace wykonane w rozmaitych technikach – od tradycyjnych obiektów graficznych po prace multimedialne.

Zgodnie z dobrym obyczajem Galerii Gości powitał jej kierownik Jan Powałka. A byli wśród nich m.in. Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Miasta Czeladzi, Jolanta Moćko, Przewodnicząca Rady Miasta oraz oczywiście sami artyści w imponującej reprezentacji. Katowicką ASP – współorganizatora wystawy – reprezentowała dr Judyta Bernaś, Prodziekan Wydziału Artystycznego.

Kurator wystawy Igor Benca, profesor Wydziału Grafiki na Uniwersytecie Ostrawskim przypomniał, że zamysłem ekspozycji było nawiązanie i zintegrowanie współpracy trzech uczelni, a zarazem trzech spokrewnionych krajów Czech, Polski i Słowacji, a jej ostateczny kształt rodził się przez prawie dwa lata. Wszystkich jej uczestników łączy grafika, do niedawna jeszcze tytułowa „szara strefa”, funkcjonująca na peryferiach tzw. tradycyjnej sztuki, a obecnie – za sprawą „kopernikańskiego” wręcz przewrotu technologiczno –kulturowego – fundament nowych  przedsięwzięć i możliwości w wielu dziedzinach.  Wspomniał też, że w końcu stycznia ukaże się – starannie przygotowana i zaprojektowana – międzynarodowa publikacja na temat wystawy.

Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Miasta Czeladź serdecznie powitał przybyłych artystów dziękując im za udział w wystawie. Podkreślił w jak znakomity sposób eksponowane tu prace wpisują się w kontekst postindstrialnej przestrzeni GSW Elektrownia. „Pragniemy, aby Galeria  stawała się ważnym punktem na ogólnopolskiej mapie sztuki współczesnej. A że jest tak, że miejsce budują artyści, ta  ekspozycja stanowi znakomity krok w tym kierunku” – zakończył.

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2020 r.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl