Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Lista aktualnosci

17 MAJ 2019

"Wokół metalu" - wernisaż wystawy rzeźby Lidii Sztwiertni

"Wokół metalu" - wernisaż wystawy rzeźby Lidii Sztwiertni 16.05.2019

fot. Bartosz Gawlik

Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, tworzy rzeźby w brązie w unikatowej technologii odlewów na wosk tracony.

Na początku wydarzenia Jan Powałka, kierownik GSW Elektrownia, nakreślił artystyczny dorobek Autorki, podkreślając liczne osiągnięcia, udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz otrzymane nagrody. Zwrócił  też uwagę na oryginalny znak szczególny jej twórczości, jakim jest połączenie w jedną całość klasycznej rzeźby figuratywnej z elementami surrealizmu.  Inspirację prac stanowią ludzie, relacje między nimi oraz ciało rozumiane jako forma estetyczna, a także nośnik myśli i uczuć. Osobnymi impulsami są muzyka i przyroda. Lidia Sztwiertnia tworzy też medale, statuetki, nagrody wręczane na wielu konkursach i festiwalach (m.in. Animus Silesiae – statuetka wręczana przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” czy Aniołek Jazzowy – nagroda konkursowa Bielskiej Zadymki Jazzowej). Twórczość artystki naznaczona jest fascynacją antykiem i średniowieczem a jednocześnie powiązana z surrealizmem i metaforą. Znamienne jest, że w percepcji każdego odbiorcy każda z rzeźb kreuje odmienny, subiektywny obraz. „Prace Lidii Sztwiertni po prostu trafiają i przemawiają do widza, a jest to ewenement we współczesnej, często hermetycznej dla odbiorcy, sztuce” - zakończył.

Artystka w sposób osobisty opowiadała o kontekstach swojej twórczości, fascynacji męskim ciałem jako jej leitmotivem, a także wieloletniej  słabości do muzyki metalowej. Wskazała też na zamiłowanie do średniowiecza, niezwykłego okresu w sztuce, w którym – jak to ujęła  -  fantazja ludzka była wręcz nieograniczona, co współcześnie umyka naszej estetycznej wrażliwości. „Podawanie ręki poprzednim pokoleniom to dla mnie zaszczyt, że mogę pójść tą niedokończoną ścieżką i zrobić na niej krok.”- mówiła.

Na zakończenie podzieliła się z publicznością swoją sympatią do miejsca i fascynacją przestrzenią  wystawienniczą Galerii Elektrownia. W 2009 r. uczestniczyła tutaj w jednej z wystaw zbiorowych, a obecnie, w miarę licznych zobowiązań, z niezmienną przyjemnością gości na  wernisażach i wystawach.

Wystawę można oglądać do 15 czerwca br

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl