Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88
e-mail: elektrownia-galeria[at]o2.pl

Lista aktualnosci

10 MAJ 2019

"Symbole czasu"- wernisaż wystawy fotografii Zbigniewa Sawicza

fot. Bartosz Gawlik
 

9 maja 2019 r. w GSW Elektrownia odbył się wernisaż fotografii Zbigniewa Sawicza „Symbole czasu”.  Gości przywitał Jan Powałka, kierownik Galerii. Byli wśród nich m.in. Adam Pastuch, dyrektor Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, właściciela prac i współorganizatora wystawy, Arkadiusz Ławrywianiec, Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Śląskiego. Na początek Jan Powałka nakreślił sylwetkę artysty podkreślając jego imponujący dorobek, w tym kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych. Podkreślił artystyczne związki Zbigniewa Sawicza z Czeladzią.  Są  pośród nich wystawy „60 lat ZPAF” (2006) w GSW Elektrownia, „Mistrzowie piękna”(2008) w Galerii „Pod Filarami” (dzisiejsze Muzeum Saturn) czy  znakomita dokumentacja fotograficzna z kilku edycji Festiwalu Ave Maria. „Zbigniew Sawicz to artysta fotograf o duszy fotoreportera”- podsumował. Następnie głos zabrał dyrektor Adam Pastuch. Przypomniał, ze wystawę - przygotowaną przez Regionalny Instytut Kultury  jako utrwalającą ślady po zabytkach postindustrialnych -  w pierwotnym zamierzeniu planowano była na ubiegłoroczną edycję Święta Szlaku Zabytków Techniki Industriada. Jednak  ze szczególnego powodu – przyznania artyście w tym czasie brązowego medalu  Gloria Artis - termin trzeba było przełożyć. Niemniej, co znamienne, teraz ekspozycja mogła zagościć w przestrzeni jednego z obiektów znajdującym się właśnie na Szlaku Zabytków Techniki – GSW Elektrownia. Zbigniew Sawicz patrzy na  tzw. industrię inaczej, nieszablonowo – kontynuował. Można to spojrzenie określić jako swego rodzaju fotografię sentymentalną wypływającą z przywiązania do miejsc, a także samej każdej pojedynczej fotografii, którą przywołał do istnienia. Istotę sentymentalnego wymiaru wystawy oddaje też jej -wybrany przez artystę tytuł -  znalezione i ujęte na fotografiach obiekty symbolizują przestrzeń, której już nie ma. „Miejsca też przemijają jak pisze W. Myśliwski. Ta wystawa to szczególna notatka tego przemijania” – dodał. Prezes Arkadiusz Ławrywaniec z ZPAF mówił o wieloletniej współpracy ze Zbigniewem Sawiczem, a także bezprecedensowej wartości zapisu dokumentalnego w sposobie jego fotografowania.

Jako ostatni głos  zabrał Autor wystawy. Zbigniew Sawicz opowiedział  o  historii powstawania ekspozycji - niebanalnej, bo…40 letniej -  tyle lat liczą najstarsze pokazywane  fotografie z tego zbioru. Zbioru szczególnego także dlatego, że każdy pokazany tutaj budynek praktycznie przestał istnieć. Mówił też o roli współczesnych technologii i fotografii cyfrowej w swojej pracy. Z sympatią wspominał o swoich artystycznych doświadczeniach związanych  z naszym miastem.

Po zakończeniu części oficjalnej artysta chętnie odpowiadał na indywidualne pytania gości, objaśniał też genezę i okoliczności powstawania poszczególnych fotografii.

Wystawę będzie można oglądać w GSW Elektrownia do 9 czerwca br. każdego dnia z wyjątkiem poniedziałków.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl