Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Bolesława i Władysława Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88

Lista aktualnosci

07 MAJ 2019

"Wokół metalu" - wystawa rzeźby Lidii Sztwiertni

 

Lidia Sztwiertnia to artystka – i tutaj niespodzianka - znana mieszkańcom naszego miasta: jedna z jej prac - fauny zwane potocznie „aniołami” zdobią fontannę w jednym z centralnych punktów Czeladzi: w na skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Bytomskiej u stóp kościoła p.w. Św. Stanisława.

Jest  absolwentką Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy rzeźby w brązie w niezwykłej technologii odlewów na wosk tracony.  Autorkakilkudziesięciu wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawachzbiorowych w Polsce i zagranicą. Łączy klasyczną rzeźbę z elementami surrealistycznymi i abstrakcyjnymi.

Na  czeladzką wystawę wybrała prace, które nie stanowią jedności tematycznej, ale dają wyobrażenie o jej twórczości, a także kluczowych inspiracjach ich powstawania. Znaczące miejsce zajmuje tu  sztuka antyku i średniowiecza – jak sama to ujmuje- stara się „wyciągnąć rękę” do artystów tamtych epok w poczuciu szacunku i wdzięczności za dziedzictwo, jakie pozostawili pokoleniom, które przyszły po nich.

W GSW Elektrownia  zobaczymy niezwykłe rzeźby, które artystka zadedykowała rodzinie, przyjaciołom i twórcom a są wśród nich m.in. Czesław Niemen czy Stanisław Tym. Autorka w niepodrabialny i autorski sposób  wplata w nie elementy świata przyrody. Osobnym fascynującym ją motywem, będącym inspiracją wielu prac, jest męskie ciało jako ich „tworzywo”. Co ciekawe, Lidia Sztwiertnia akcentuje też inną inspirację swoich artystycznych zamierzeń. Jest nią fascynacja muzyką od... progresywnego rocka po ciężki metal – tutaj  jak sama pisze „odnajduje erupcję męskiej energii tworzącej inspirującą wartość dla mojej twórczości”. I dodaje: „W podsumowaniu tej wystawy jest przesłanie (filozoficzne?) o wartości jaką daje mi (myślę, że przesłanie uniwersalne) więź z innymi ludźmi, ze sztuką, z naturą. Przesłanie z życzeniem by czerpać z tego bogactwa jakim jest otaczający nas świat”

Wystawa potrwa do 15 czerwca br.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl