Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Bolesława i Władysława Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88

Lista aktualnosci

17 STY 2019

wernisaż wystaw Małgorzaty Kotłowskiej i Dominika Woźniaka

 

 

Nowy rok działalności wystawienniczej w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zainaugurował wernisaż  wystaw prac dwojga młodych, utalentowanych, obdarzonych niecodzienną wrażliwością artystów: Małgorzaty Kotłowskiej „Zawartość pamięci” i Dominika Woźniaka „Adnotacje codzienności”. Podczas oficjalnego otwarcia, a także w kuluarowych rozmowach z odbiorcami, oboje zaproszeni Goście opowiadali o aspektach swojej twórczości, artystycznych inspiracjach i fascynacjach czy technice warsztatowej. Z przyjemnością odpowiadali też na liczne pytania publiczności.

Rangę wydarzenia potwierdzili  swoją obecnością Pan Sebastian Szaleniec, Starosta Będziński oraz Pan Zbigniew Szaleniec, Burmistrz Miasta Czeladzi.

Małgorzata Kotłowska jest absolwentką gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni rzeźby, laureatką pierwszej nagrody Triennale Sztuki Pomorskiej w Kategorii Formy Przestrzenne (2016). Na czeladzkiej wystawie prezentuje rzeźby i rysunki podejmujące fascynujący ją – w wymiarze artystycznym, jak i po prostu ludzkim – obszar pamięci, czasu i przemijania, tego, w jaki sposób odciskają się w nas ludzie, także ci najbliżsi, związane z nimi chwile, wrażenia, relacje. W swoich pracach odwołuje się też do osobistych, często dramatycznych doświadczeń i wspomnień. Osobne miejsce w postrzeganiu przez artystkę kategorii pamięci stanowi fenomen dzieciństwa, emocji, przeżyć i relacji, jakie ono ze sobą niesie. Bezcenną  inspirację do jej prac stanowią także stare rodzinne albumy fotografii, mieszczące w sobie wizerunki postaci i osobne losy przodków, ludzi którzy odeszli, czego poruszającym przykładem jest tytułowa praca „Zawartość pamięci”. Powaga, nostalgia, wrażliwość oraz znakomity i sugestywnie  autorski warsztat rzeźbiarski i rysunkowy, jakim dysponuje artystka sprawiają, że wystawa na długo pozostaje w  – nomen omen – pamięci widza.

Dominik Woźniak to absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale grafiki – malarstwa. Obszar jego artystycznych penetracji stanowi grafika artystyczna, rysunek, malarstwo, a także dekoracja wnętrz i ilustracja. Na wystawie „Adnotacje codzienności” artysta proponuje odbiorcom swoje najnowsze obrazy i rysunki. Za pośrednictwem symbolicznych i alegorycznych środków podejmuje w nich refleksję nad tematami, które pozostają w centrum jego fascynacji: biegiem życia i  rozpiętością ludzkich emocji, jakie ono przynosi. Poprzez charakterystyczne quasi - postaci  pozbawione spersonalizowanych rysów twarzy, o minimalistycznych, uproszczonych kształtach przypominających czasem lalki, czasem bryły czy wręcz płaskie formy, które jedynie sugerują postać człowieka,  artysta w sposób niebywale  intensywny opowiada o uczuciach, emocjach i relacjach. Oglądający wystawę odnosi wrażenie, że ambicją twórcy  jest wręcz kreacja takiego rodzaju form, które przy swoich zamierzonych ograniczeniach wizualnych, opowiedzą o całym spektrum i intensywności ludzkich emocji – smutku, rozpaczy, rozczarowań, ale także cieple, czułości, bliskości, tęsknocie. Prace malarskie Woźniaka to także przywiązanie do koloru, a przy tym  upodobanie i  zawężenie do tonów ziemistych  kontrastowanych ciepłymi i zimnymi plamami, co składa się na jego  niepodrabialny artystyczny styl.

Na wystawy prac obojga artystów GSW „Elektrownia” zaprasza do 10 lutego 2019.

 

 

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl