Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Bolesława i Władysława Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88

Lista aktualnosci

27 PAŹ 2018

"Powiązania" - wernisaż wystawy grafiki i multimediów Adama i Natalii Romaniuk w ramach 10 Triennale Grafiki Polskiej

 

Raz na trzy lata zdarza się okazja, by zobaczyć jak ewoluuje polska grafika i zapoznać się
z najnowszymi trendami w tej dziedzinie sztuki. W tym roku to już 10. Edycja Triennale Grafiki Polskiej.

Triennale Grafiki Polskiej jest prestiżowym przeglądem polskiej grafiki współczesnej, ukazującym dokonania artystów i najbardziej interesujące dzieła w tej dziedzinie sztuki na tle aktualnych tendencji artystycznych. Od 2015 roku organizatorem Triennale Grafiki Polskiej jest katowicka Akademia Sztuk Pięknych we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” włączyła się w to wydarzenie prezentując wystawę towarzyszącą obchodom Triennale. Na trzech poziomach Galerii swoje prace prezentują Natalia i Adam Romaniuk. Wystawa pt. „Powiązania” ukazuje fragment twórczości ojca i córki.

Prof. Zw. Adam Romaniuk - wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, uprawia grafikę warsztatową, cyfrową oraz projektową. Przez polskich grafików postrzegany jako jeden z pionierów propagowania cyfrowych mediów w tej dziedzinie sztuki. W swojej twórczości wykorzystuje najnowsze techniki graficzne, mimo to jego prace bliskie są malarstwu – europejskiemu, a nawet dalekowschodniemu.
Zorganizował ponad 50 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 250 wystawach w kraju i za granicą. W katowickim ASP pełnił funkcje kierownika katedry, prodziekana oraz prorektora do spraw studenckich i badań naukowych.

Od roku 2006 - 2011 członek Zarządu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Kurator Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, 2006, 2009, 2012.

 

Dr Natalia Romaniuk – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach , na kierunku Grafika Warsztatowa.  Dyplom zrealizowała
w pracowni Grafiki Cyfrowej dr Dariusza Gajewskiego. Stowarzyszenie Triennale Grafiki Polskiej w Krakowie włączyło mój dyplom do przeglądu „Najlepszy dyplom 2009. Uczeń i jego promotor”. W czerwcu 2014 roku obroniła stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych
w Katowicach. Tytuł rozprawy brzmiał „De-rekonstrukcja tożsamości. Obraz w dobie mediów cyfrowych”.

 

„Sięgające głęboko splątane korzenie, kłączaste struktury, pełne zapętlenia, miejscami skostniałe, silne, czasem niezniszczalne, w innych miejscach zbyt delikatne, wrażliwe, tkliwe, wręcz luźne. Struktury miejscami niełatwe, bolesne, niezwykle szczere, do bólu prawdziwe. 

 

Po raz pierwszy, ojciec z córką stają w przestrzeni galeryjnej ramię w ramię. Prezentowane prace są więc niezwykle przełomowym momentem dla obojga. Zaprezentowanie swojej twórczości, pełnej miejsc wspólnych, poruszającej się u obojga w przestrzeni druku cyfrowego, stało się nie lada wyzwaniem zarówno dla twórców, jak i dla widzów. Czy odbiorca odnajdzie wyraźną przestrzeń rozgraniczających ich światów, czy zagłębiony w nici powiązań, wniknie w cyfrowy świat przedstawienia, odnajdując ślady rozgraniczenia obu twórców?

 

Dwie, tak ważne dla siebie dusze, wzajemnie inspirowały się latami. Powiązania idei, techniki, warsztatu, poglądów, sposobu ich realizacji, są wyraźne u obojga. Stąd pomysł na nietypową prezentację ich prac, bez wyraźnego zaznaczenia wątków oraz ich autorów”. 


W dniu 25 września odbył się wernisaż wystawy, który swoją obecnością zaszczycili członkowie Komitetu Organizacyjnego i Jurorzy 10. Triennale Grafiki Polskiej (skład międzynarodowy),  kurator prof. Grzegorz Hańderek, przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
i Katowicach, twórcy, burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec oraz licznie przybyli goście.
                     W postindustrialnej przestrzeni „Elektrowni” twórczość Artystów nabrała nowego wymiaru i znaczenia. Powiązania, przenikania, inspiracje… dwie niezwykle interesujące osobowości, dwa różne spojrzenia na świat a jednak wszystko spięte i połączone podobną wrażliwością.
Spójna prezentacja, świetnie zagospodarowana przestrzeń, niezwykły klimat to niewątpliwie atuty tej wystawy, na którą zapraszamy do 30 listopada w godzinach otwarcia Galerii.

"Powiązania" - wernisaż wystawy grafiki i multimediów Adama i Natalii Romaniuk w ramach 10 Triennale Grafiki Polskiej

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl