Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Bolesława i Władysława Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88

Lista aktualnosci

02 PAŹ 2018

"Osobiste a wspólne" - wernisaż wystawy Elżbiety Zrobek i Magdaleny Szyszkowskiej

 

27 września odbył się wernisaż kolejnej już wystawy. Tym razem GSW „Elektrownia” prezentuje niezwykle ”ulotne” i delikatne prace. Prace wykonane z własnoręcznie przygotowanego przez artystki (wypreparowanego z włókien roślinnych) papieru czerpanego.
Papier przed wiekami był niezwykle cennym i pożądanym materiałem.

         Według chińskich kronik został wynaleziony w Chinach przez kancelistę na dworze cesarza He Di z dynastii Han, eunucha Cai Lun, około 105 r. n.e. Kancelista eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi, aż trafił na właściwą metodę (papier czerpany) z użyciem szmat jedwabnych i lnianych. Cesarz He Di w uznaniu doniosłości wynalazku podniósł go do godności ministra rolnictwa.

         Przez wieki zmieniała się technologia i surowce służące do produkcji papieru.
Dla współczesnych jest on czymś tak oczywistym i łatwo dostępnym, że niewiele osób zastanawia się, jaka jest jego historia.

            Elżbieta Zrobek i Magdalena Szyszkowska to artystki, które zafascynowane technologią pozyskiwania papieru z włókien roślinnych, traktują materie roślinną jako medium, za pomocą którego wyrażają własne treści, emocje i przemyślenia. Same zbierają rośliny
i przetwarzają je w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne kompozycje. Z technologią przetwarzania roślin w papier zapoznały się w trakcie studiów podyplomowych w Pracowni Sztuki Papieru krakowskiej ASP, pod kierunkiem prof. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej, która od lat dziali się wiedzą i przekazuje studentom tradycyjną metodę obróbki roślin. Zapoznała się z nią w 1990 roku, w trakcie pobytu
w Meksyku gdzie zgłębiała tajniki sztuki prekolumbijskiej.
Artystki prezentując swoje prace pod tytułem „Osobiste a wspólne” mimo, że posługują się starą technologią przetwarzania roślin, to papier, który tworzą jest pretekstem do przedstawienia jego walorów artystycznych a nie pokazania procesu technologicznego. Ta krucha materia to droga poszukiwań i jednocześnie ryzyko twórcze. Dla Elżbiety Zrobek  (przez Jej  związek z Czeladzią) bardzo istotne było pozyskanie surowca – w tym przypadku trzciny – z terenów przylegających do dawnej kopalni „Saturn”, której częścią jest „Elektrownia” - miejsce prezentacji prac.  Nie bez znaczenia jest aranżacja wystawy, w sposób bezpośredni odwołująca się do sprężarki „Wanda”. Prace prezentowane są na konstrukcjach /kołach nawiązujących do tej wspaniałej maszyny.

Uczestnicy wernisażu mogli poznać tajniki preparowania i barwienia papieru, podbudowę psychologiczną powstawania poszczególnych prac i ładunek emocjonalny jaki towarzyszył procesowi twórczemu. Jednocześnie wymiana wrażeń i opinii towarzyszących oglądaniu dzieł dała odpowiedź na pytanie „Osobiste…czy…. wspólne?”

Wystawa prezentowana będzie do 21 października.

                                                                                           Zapraszamy.

"Osobiste a wspólne" - wernisaż wystawy Elżbiety Zrobek i Magdaleny Szyszkowskiej

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl