Dane adresowe:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia
ul. Bolesława i Władysława Dehnelów 45
41-250 Czeladź
tel.: 32 263 00 88

Lista aktualnosci

17 WRZ 2018

"Osobiste a wspólne" wystawa obiektów z papieru Elżbiety Zrobek i Magdaleny Szyszkowskiej

 

„Osobiste a wspólne”, to kolejna wystawa, na którą zaprasza GSW „Elektrownia”.
 Tym razem swoje prace prezentować będą dwie artystki – Elżbieta Zrobek i Magdalena Szyszkowska.
    
 Dr Elżbieta Zrobek - urodzona w Czeladzi - jest absolwentką Wydziału Artystycznego
w zakresie malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Śląskim w Pracowni prof. Jagody Adamus i dr Adama  Molendy, następnie ukończyła studia podyplomowe w krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa  w Pracowni prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej oraz na kierunku Tkanina Artystyczna w Pracowni dr Małgorzaty Buczek – Śledzińskiej. W 2017 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręg katowicki. Zrealizowała 30 indywidualnych wystaw malarstwa oraz obiektów z unikatowego papieru czerpanego z materii organicznej. Uczestniczyła w około 80 prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą m. in. USA, Rosji, Francji, Niemczech, Anglii. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i tworzy autorski, unikatowy papier ręcznie czerpany.

 

Magdalena Szyszkowska - urodzona w Lublinie. Dyplom z rysunku pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego uzyskała w 1997 roku na Wydziale Artystycznym UMCS. W 2011 roku ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej- Rzepeckiej, aneks do dyplomu - artystyczny papier unikatowy.
W swojej pracy artystycznej zajmuje się rysunkiem, malarstwem, fotografią oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z unikatowym papierem ręcznie czerpanym, pozyskiwanym z materiału roślinnego. Jest członkiem ZPAP- Oddział Lublin, oraz założycielką i członkiem  „ Otwartej Grupy” skupiającej nauczycieli akademickich Instytutu Sztuk Pięknych w Lublinie. Czynnie  uczestniczy w życiu artystycznym oraz bierze udział w plenerach i wystawach zarówno  zbiorowych jak i indywidualnych.

W marcu 2015 roku otwarty został przewód doktorski, na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


                            Wystawa jest efektem zafascynowania artystek materią pochodzenia organicznego. Same zbierają rośliny, preparują 
i przetwarzają w papier, z którego tworzą płaskie lub przestrzenne obiekty.  W swej pracy wykorzystywały włókna tataraku, trzciny, kukurydzę, agawę, palmę, łodygi bambusa czy liście bananowca.

              Wybierając materiał, z którego powstały obiekty do tej wystawy, artystki  świadomie zdecydowały się na trzcinę. Pozostawienie śladów siebie w tak nietrwałym materiale przypomina o przemijalności i kruchości życia a jednocześnie przywołuje ciepłe skojarzenia
z wydarzeniami z czasów minionych.
Ta sama materia, a dwa różne, osobiste wspomnienia, dwa różne odczuwania świata i dwa poszukiwania nowej formy plastycznej dla swych inspiracji. Autorki obiektów poza wspólną pasją tworzenia w tej pociągającej i wymagającej materii roślinnej połączyła przyjaźń, która trwa już dziesięć lat. Wspólnie prezentowały swe prace na  kilkunastu wystawach, m. in. w Łodzi, Krakowie, Lublinie,  Białej Podlaskiej, Kazimierzu Dolnym, Mikołowie.

 

 Wystawa potrwa od  23 września do  19 października. Wernisaż wystawy odbędzie się  27 września  o godz. 18:00. Zapraszamy.

wszystkie aktualności rejestr zmian wiadomości

Redakcja strony: Lista aktualnosci Rejestr zmian

  • Podmiot udostępniający informację: 
  • Pierwsza publikacja:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:09
  • Aktualizacja publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:45
  • Wytworzenie publikacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
  • Zatwierdzenie informacji:Elektrownia Galeria2020-01-27 15:00:42
Drukuj Liczba odwiedzin: 56
Unia Europejska, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Obsługa i nadzór techniczny: IntraCOM.pl