Od 10 października br. zapraszamy na interdyscyplinarną wystawę prac prof. Zbigniewa Bajka, jego studentów i zaproszonych gości zatytułowaną „40 lat pomiędzy mediami. W 100-lecie śmierci Franza Kafki.” 

Ten utytułowany krakowski artysta uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, realizuje instalacje oraz działania parateatralne, zajmuje się również projektowaniem graficznym – tworzy plakaty i wydawnictwa albumowe. Kieruje Katedrą Interdyscyplinarną oraz Pierwszą Pracownią Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swoim dorobku ma też twórczość scenograficzną – współpracował z Teatrem Drugie Studio Wrocławskie oraz z Teatrem Witkacy w Zakopanem. Zorganizował ponad 70 wystaw indywidualnych oraz  brał udział w ponad 400-tu wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. Jest autorem wielu interdyscyplinarnych projektów artystycznych, jak m.in.: „Budowanie Wieży Bajek”, „Raj utracony”, „Wolność jest kobietą”, „Oswajanie Obcego” czy „Oswajanie Kafki”.

Rok 2024 jest szczególny w dorobku twórczym profesora Zbigniewa Bajka. Przypadają w nim trzy ważne rocznice: 40 lat temu obronił on dyplom na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP a 20 lat temu na macierzystym Wydziale, z jego inicjatywy, została uruchomiona Pierwsza Pracownia Interdyscyplinarna. Zarazem w 2024 r. przypada 100-tna rocznica śmierci Franza Kafki, którego twórczość w sposób znamienny wpisała się w życie i aktywność Z. Bajka – jest on autorem kilkunastu międzynarodowych projektów artystyczno-badawczych, dla których punktem odniesienia były dzieła praskiego pisarza, a w szczególny sposób zbiór jego aforyzmów pt. „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze” (projekty: „Kafka – przełamywanie granic”, „Ślonski Kafka”, „Kafka – Oswajanie Obcego”, „Kafka – słowa i twarze”).  Jako twórca i pedagog świadomy wagi dzieła Kafki od kilku lat włącza je w proces dydaktyczny w ramach zajęć prowadzonych ze studentami Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej oraz słuchaczami Studiów Podyplomowych na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie.

W zamierzeniu autora ekspozycja w Galerii Elektrownia, na której zaprezentowane zostaną wybrane prace studentów, doktorantów, artystów związanych z „kafkowskimi” projektami artystyczno-badawczymi stanowić będzie hołd złożony Franzowi Kafce, wybitnej postaci, której dziedzictwo od ponad stu lat inspiruje twórców na całym świecie.

 Wystawa zrealizowana zostanie  pod patronatem Rektora ASP w Krakowie prof. Andrzeja Bednarczyka w ramach projektu „Wolność – granice tożsamości”. Pokazywane na wystawie prace powstały w ramach przedmiotu WIEDZA O DZIAŁANIACH I STRUKTURACH WIZUALNYCH. Potrwa ona do 28 listopada br.

Wernisaż: czwartek, 10 października godz. 18.00.

 

Skip to content